Okey’in Tarihçesi Nedir?

admin     16-01-19     Blog     1284

Okey, dikdörtgen şeklinde olan taşlarla oynanan hafıza, şans ve mantık oyunudur. Peki, okey’in tarihçesi nedir? İşte okey ile ilgili tüm bilgiler:

Okey Nasıl Bir Oyundur?

Okey toplamda 4 kişi ile oynanan bir oyundur. Dikdörtgen şeklinde taşları vardır ve bu taşlar 1’den başlayıp 13’e kadar devam eder. Okey taşları 4 renkten oluşur ve her taştan 2’şer adet bulunur. Oyun içerisinde aynı zamanda sahte okey taşı denilen 2 adet taş da bulunmaktadır. Taşların toplamı 106 adettir. Oyunun başlangıç kısmında herkeste toplam 14 tane taş bulunur. Yalnızca oynayan kişiler arasından bir kişide 15 taş bulunur. Taşlar dağıtıldıktan sonra herkes taşlarını ıskata adı verilen tahtaya dizer ve oyun başlar.

Okey Ve Tarihi

Okey oyunu, Rummikub denilen oyun ile birebir özellikle sahip bir oyundur. Okey oyunun tarihçesi için ilk önce Rummikub denilen oyun hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Rummikub oyunu Romanyalı bir Yahudi olan Ephraim Hertzano tarafından bulunmuş olan ve taşlarla oynanan bir oyundur. Ephraim, bu oyunu ilk önce kendi oynamış ve belirli kurallar oluşturmuştur. Sonrasında insanlarında bu oyundan haberi olması için ve para kazanmak adına kapı kapı gezerek Rummikub oyununu satmaya çalışmıştır. Başarılı olan Ephraim, sonrasında şirket kurmaya kadar işini ilerletmiştir. 1977 yılında Amerika’da ve İsrail’de en çok oynanan Rummikub, okey ile tamamen aynı özellikleri taşıyor.

Okey Oyunu Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Okey oyunu Türklere ait bir oyundur ve 1960’lı yılların sonuna doğru ilk olarak Almanya’da ortaya çıkmıştır. Türkiye’de yayılması, gurbetçi ailelerin okey oyununu akrabalarına getirmesi ile başlamıştır. Oyun kahvehanelerde başlayıp, bugün kafelere kadar birçok yerde oynanmaktadır. Oyunun kurallarının basit ve anlaşılır olması, birçok kişinin okey oynamasına neden olmuştur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir