Okeye Dönmek Nedir?

admin     17-01-19     Blog     2126

Çinliler tarafından bulunan okey oyunu bir şans, hafıza ve mantık oyunudur. İlk zamanlarda zihinsel engelli çocuklara renkleri ve sayıları öğretmek amacıyla kullanılmıştır. Ülkemizde oynanan okey kuralları değiştirilerek uyarlanmıştır. Her oyunda olduğu gibi okey oyununda da çeşitli taktikler uygulanmaktadır. En bilinen ve rakip takıma puanlama anlamında ciddi fark atılmasını sağlayan okeye dönmek nedir? Çifte gitmek nedir? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Okey Oyununa Nasıl Başlanır?

Okey oyununda ki taşlar mavi, kırmızı, siyah ve yeşil renkten oluşur. Her renkten birden on üçe kadar sıralı dizin vardır. Aynı zamanda her rakamdan da ikişer tane bulunur. Toplamda 2×13 kırmızı, 2×13 mavi, 2×13 siyah, 2×13 yeşil ve iki adet de sahte okey olmak üzere toplamda 106 adet taş bulunur. Okey oyunu genellikle dört kişi ile oynanır. Oyuna başlarken taşlar iyice karıştırılır ve her oyuncuya on dört taş verilir. Yalnızca oyunu başlatacak kişiye 15 taş verilir. Böylece oyun başlamış olur.

Okeyde Çifte Nasıl Gidilir?

Oyun döngüsü sırasında çifte gitmeye karar verilirse elde bulunan her taşın bir çifti bulunmaya çalışılır. Böylece toplamda 7 çift olmak üzere on dört taş bulunur, on beşinci taş ise okey taşı destesinin üzerine konarak oyun çifte bitirilebilir. Çifte biten oyunlarda rakip oyunculardan 4 puan birden düşürülür.

Okey Taşının Yani Joker Taşının Özellikleri Nelerdir?

Okey taşının rengi gösterge taşıyla aynı renk olup gösterge taşında ki rakamın bir fazlasıdır. Yani gösterge kırmızı 1 ise, okey taşı kırmızı 2’dir. Özel bir durum okeyde 13 ‘den sonra 1 okey taşı olmaktadır. Okey taşı yani joker taş, olmayan herhangi bir taşın yerine konabilir. Ayrıca elindeki 14 taşını tamamlayıp, bitmiş oyunda elinde okey taşı olan kişi okey ile oyunu bitirmek için oyunu devam ettirebilir. Risklidir fakat okey ile oyun biterse rakip oyunculardan iki kat fazla puan düşülür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir