Okeyde Çifte Gitmek Nedir?

admin     20-01-19     Blog     4896

Okey dört kişi ile oynanan ve bazen ikili gruplar şeklinde eşli olarak oynanabilen bir oyundur. Oyunda belli bir mantığa göre taşların dizilmesi gerekir. Taşların dizilmesi ve kurallara uygun şekle getirilmesi sonucunda eli ilk açan kişi kazanmış olur. Puanlama oyunun oyuncuları arasında yapılacak olan anlaşmaya bağlı olarak değişebilir. Bundan dolayı net bir puanlama yapıldığı konusunda sonuç bulunmaz. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da oynanan oyuna has olmak üzere bazı terimler vardır. Bu terimlerden bir tanesi de çifte gitmektir. Okeyde çifte gitmek nedir? sorusunun cevabı ise okey kelimesinden gelir.

Okey Nasıl Oynanır?

Okey dört kişi ile birlikte oynanır. Oynanması için bu kişi sayısının tutturulması şarttır. Aksi durumda okey oynamak dağıtımsal sorundan dolayı daha az zevkli bir hal alabilir. Taşlar dağıtıldıktan sonra taşları dağıtan oyuncu attığı zara tekabül eden taşı açarak okeyi belirler. Okey açılan taşın rakam olarak bir üzerindeki rakamdır. Kırmızı 3 çıkması halinde kırmızı 4 okey olarak kabul edilir. Bir taşın okey olması ise istediğiniz her taşın yerine gelecek şekilde kullanılması demektir. Bunun için önemli bir taştır.

Çifte Gitmek Ne Demektir?

Okeyde çifte gitmek ile anlatılmak istenen ise her okeyden iki tane olmasıdır. Her renkten 1-13 arasında iki parti taş olmasından dolayı açılan her taştan 2 tane bulunacağı sonucu çıkar. Bunun için çifte gittiğini söyleyen bir oyuncu aslında 1-13 arasında tek bir parti topladığını anlatmak ister. İki partiden bir parti takım yaparak oyunu bitirmek ister.

Çifte Gitmek Neden Önemlidir?

Çifte gitmek kendinizi dar alanda oyun kazanmaya iteklediğiniz için zordur. Ama başarılması halinde ise iki katı puan anlamına gelecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir