Okey Taşları Nasıl Dizilmelidir?

admin     19-01-19     Blog     2907

Okey grup şeklinde oynanan ve bazı kurallara uygun olarak inşa edilmiş bir oyundur. Oyunun genel anlamda oynanması gereken kişi sayısı 4 olarak belirlenmiştir. Taşların dizilmesi ve renk, kurallar ışığında uygun olması halinde turu kazanan kişinin belirlenmesi ile son bulunur. Temel malzeme olan taşlar ile alakalı olarak en önemli nokta dizilimlerdir. Birbirinden farklı renkte 1-13 arasında rakamların bulunduğu setlerin dizimi oyunun oynanmasında oyuncuya düşen ilk görevdir. Okey taşları nasıl dizilmelidir? sorusunun cevabı oyuna başlamadan ve oyun sırasında farklılık gösterir.

Okey Nedir?

Okey dört kişi arasında ve okey taşları ile oynanan bir oyundur. Oyunun başlaması için her oyuncuya eşit şekilde okey taşları kapalı şekilde dağıtılır. Oyuncular arasından bir tane fazla taş alması gereken kişi taşları dağıtan kişinin yanında oturan kişidir. Böylece taşları dağıtan kişinin taşlarına bakması ve kurallarına uygun şekilde dizmesi için ona zaman verilmiş olur. Ardından taşları ilk dizen ve kurallara uygun şekilde fazla taşını ortaya atan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Oyundan Önce Taşların Dizilimi

Oyunu başlatmak için diğer oyundan kalan taşların önce karıştırılması ardından da dağıtılmak üzere dizilmesi gerekir. Taşlar dizili şekilde yerde olabileceğinden dolayı iyi karıştırmak gerekir. Taşları karıştırdıktan sonra ıstaka ismi verilen oyun aparatlarının altına gelecek şekilde toplanmaya başlanır. 5’er taş olarak dizilmesi ve kapalı olması önemlidir. En son fazla kalan tek taş en baştaki 5’linin üzerine koyularak okey olarak rakamın belirlenmesinde kullanılır.

Oyun İçinde Taş Dizilimi

Oyun içerisinde aynı renkten taşları dizerken birer tane artacak şekilde dizmek gerekir. Mavi taşlardan dizen birisi 5-6-7 rakamlarını yanyana koyabilir. Farkı renkteki taşlardan dizilim yaparken aynı rakamın farklı renklerini toplamak zorundadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir