Okey Oyununda Kazanma

admin     13-01-19     Blog     1325

Okey Oyununda Kazanma

Sayı taşları ve isteka ile oynanan masa oyunlarından biri okey oyunu olmaktadır. En fazla dört kişilik oynanan okey oyununda zarlı olarak oynanmaktadır. Joker taşlarında bulunduğu oyunun eğlenceli olarak kazanılması da mümkündür. Şans oyunları olarak da bulunması ile doğru strateji de sağlanmalıdır. Atılan taşların takip edilmesi ve oyunun gidişatına göre isteka üzerindeki taşların dizilmesi de kazancın olmasına yol açılmaktadır. Online olarak da oynanabilen okey oyunlarında maddi kazançlarda elde edilebilmektedir.

Dört kişilik oynan okey taşlarında taşların dizilişi 5’li şeklinde yapılmalıdır. Zarın atılması ile joker taşı da belirlenmektedir. Zar üzerinde gelen sayı ile joker taşının belirlenmesinin ardından da taş dağılımı yapılmaktadır. Dört kişi içerisinde her birine 14 adet taş dağıtılmalıdır. Sahte okey olarak da bilinen iki adet yaş zar atma sonucunda belirlenen taşın yerine de kullanılmaktadır.

İsteka üzerinde toplanan taşların aynı renkte sıraya göre (456) dizilmesi ile per yapılır. Aynı zamanda farklı renkte bulunan taşlarında yan yana gelmesi ile belirlenen (555) taşlar ile grup tamamlanır. En az 3 adet şeklinde bulunan ve per olarak da belirlenen sayılar en az 3 taştan oluşmaktadır. Çekilen taş ile 15 taşında grup halinde toplanması ile okey eli açar şekilde tamamlanmaktadır. Bu oyuna da düz okey denmektedir.

Grup şeklinde bulunan sayıların dizilmesinin yanı sıra aynı sayı ve renkler olarak okey taşlarının da toplanması ile çifte gidilmesi de söz konusu olabilmektedir. Böylece çift şekilde de el açarak rakiplere – 4 şeklinde puan azaltılması sağlanabilmektedir.

Okey Dönmek Nedir?

İsteka üzerinde bulunan taşların açar şeklinde bulunması fakat kişinin joker olarak belirlenen taşı beklemesi ile okey dönme gerçekleşir. Açar elin olması sonrasında okey taşlarında elde edilmesi ile okey açma da tamamlanır. Böylece karşı taraflarda bulunan kişilere iki katı şeklinde sayı yazılmaktadır.

  • Normal olarak okey elinin açılması ile rakiplerin sayılarında – 2 şeklinde sayı düşürülür.
  • Okey ile bitilmesi sonucunda rakiplerinde – 4 şeklinde sayı düşürülmektedir.
  • Oyunun çift olarak bitilmesi sonucunda da rakiplerde – 4 şeklinde oyun bitirilmesi olabilmektedir.

Okey Oyununda Bulunan Avantajlı Kurallar

Sahte okey taşı olarak bulunan gösterge taşının ilk oyunda taş çekilmemesinden önce gösterilmesi sonucunda rakipleri puanlarında 1’er puan düşürülmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda kişilerin yanlışlıkla okey atması ile de cezalar verilmesi – 2 puanın düşmesine yol açmaktadır.

Online olarak da belirlenen okey oyunlarında kurallarda aynı şekilde devam etmektedir. Bunun içinde masa oyunları olarak bulunan okey nedir sorularının cevapları kuralları ile beraber verilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir