Okey Oyunu Nasıl Biter?

admin     15-01-19     Blog     1970

4 adet ıstaka ve 106 okey taşı ve 1 adet altılı zar ile oynanan oyun en az iki kişi ile oynanmaktadır. Eş ya da tekli olarak oynanma imkânı olan okey oyunu nasıl biter? Oyunun oynanma açıklamasından sonra yer alan konu başlığında açıklanmıştır.

Nasıl Oynanır

Öncelikle oyuncu sayısı belirlenir. Bu belirlenme sonrası okey taşları gelişigüzel karıştırılır. 5’erli sütünlar halinde toplam 5’erli okey taşları üst üste dizilir.

Oyunun ilk kim tarafından belirlenmesi amacıyla oyuncular zar atar. En yüksek sayı alan zar sahibi ile oyun başlar. Ayrıca yine atılan zar ile okey taşı belirlenir. Gelen zarın bir üstü okey taşı olur. Sonrasında dağıtımı yapan oyuncu taşları dağıtır. Her oyuncuya 15 adet taş dağıtılır ve geri kalan taşlar çekilmek üzere kapalı olarak ortada olur. Oyunun kuralı aynı rakam farklı renklerden oluşan taş dizimi ya da aynı renk ve periyodik sıralanan taş dizilimi şeklindedir.

Oyuncu elinde bulunan taş ve çektiği taşlar ile bu dizilimleri gerçekleştirmeye çalışır. İşini görmeyecek taşları ise sağındaki oyuncunun yönünde dizer.

Gösterge ve Okey

Oyun başlanırken okey öncesi çekilen taş (okey bir üst taş olarak belirlenirken çekilen taş) ile aynı olan taş gösterge taşıdır.

Okey ise her oyun elinde farklı olmaktadır. Okey taşı bulunması oyuncuya avantajlar sağlar. Eksik olan taşın yerine joker olarak kullanılır, eksik tamamlamada yardımcı taş olur ve el okey olarak açıldığında ekstra puan kazandırır.

Oyunun Sonlanması

Oyunun sonlanması için okey taşlarının kurala uygun dizilimini sağlamak gerekir. Fazla kalan taşında dışarı atılması ile oyun son bulur. Bunu gerçekleştiren taraf oyunu kazanır. Normal oyun ya da çifte gitmek, normal bitirme ile birlikte okey atma, çifte gidip okey atmakla oyunu sonlandırma yöntemleri olan okey her kültürde en sevilen oyunlar arasındadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir