Okey Nasıl Oynanır?


Okey Nasıl Oynanır
Okey, en az 2 kişiyle, en fazla da 4 kişiyle oynanabilen bir masa oyunudur. Oyunda; elini ilk bitiren kişi birinci olurken, eli bitirme sırasına göre kişilerin derece sıralaması yapılmaktadır.

Ayrıca okey oyunumuz içerisinde BOT sistemi mevcut olup, İki kişi olarak oyuna iki adette bot dahil ede bilirsiniz. Böylece 2 Kişi arasında okey oyununu oynaya bilirsiniz.

Okey Oynamanın Temel Kuralları ve Oynayış Şekli

Toplam 4 adet ıstaka, toplam 106 adet okey taşı bulunur. Oyunda, her oyuncunun birer ıstakası olur. Oyunda kullanılacak taşlar, 4 farklı renk halinde gruplanmış olup, taşlarda 1’den 13’ e kadar sayılar yazılıdır. Sayıların tamamından, her renkten 2’şer tane olacak şekilde, 8’er tane taş bulunur. Bunlara ek olarak, üzerlerinde numara yazılı olmayan iki adet joker taş (sahte okey) bulunmaktadır.
İlk olarak, tüm taşlar sayı yazılı yüzeyi görünmeyecek şekilde çevrilir, karıştırılır, ıstakaların önüne 5’er taşlı gruplar halinde dizilir. Beşerli gruplamadan sonra 1 taş artar. Taşları dağıtacak kişi iki kez zar atar. İlk atılan zardaki rakam, taşları dağıtacak kişinin önündeki 5’li gruplardan kaçıncısından başlayacağını belirlerken, ikinci atılan zardaki rakam, seçilen blokta en alttan başlayarak kaçıncı taşın seçileceğini belirler (okey taşı). Okey taşı gösterge olup, o taşta yazılı olan sayının 1 fazlası okey taşıdır (gösterge ve okey aynı renkle olur) ve bütün taşların yerine geçebilmektedir.

Taş Nasıl Dağıtılmalı?

Dağıtıcı kişi taşları dağıtmaya başlar. Okey taşının sağındaki grup, dağıtıcının sağındaki kişiye verilir. Daha sonra 4 grup atlanıp, 5. grup 2. kişiye verilir. Bu şekilde, her oyuncuda 10 taş olana kadar dağıtıma devem edilir. Daha sonra dağıtıma oyuna başlayacak kişiye 5 taş, diğerlerine 4 taş verilerek devam edilir. Yani, oyunu başlatacak oyuncunun 15, diğer oyuncuların 14 taşı olur ve kalan taşlar, ortaya dizilir.
Oyuncular, kendi taşlarını ıstakalarına renk gruplarına ve sayılarına göre dizerler ve oyun ilk oyuncunun elindeki bir taşı sağ tarafa vermesiyle başlar. Her oyuncu, kendine sıra geldiğinde sağındaki oyuncunun verdiği taşı alabilir ya da ortadan bir taş alabilir ve sonra, bir taşını sağ tarafa verir. Oyun bu şekilde devam eder ve ıstakası üzerinde sıralamasını yapıp boş taşı kalmayan kişi, o eli kazanmış olur.

Oyunu Öğrendim Ne Yapmalıyım?

Yazımızı tamamen okuduktan sonra okey oyununu büyük olasılıkla öğrenmiş olacaksınız geriye kalan tek yapmanız okey oyna sayfamızı ziyaret ederek oyunu oynayarak patik yapmanız. Böylelikle öğrenmiş olduğunuzu pratik yaparak bütünleştirerek oyunu iyi oynayan oyuncular seviyesine taşıya bileceksiniz.