Okey 3 Kişi Oynanabilir Mi?

admin     18-01-19     Blog     27366

Okey oynamak toplumda var olan bir etkinliktir. İnsanlar genelde bir araya gelip eğlenceli vakit geçirmek istediklerinde okey oynamayı tercih etmektedir. Ancak okey oynarken kaç kişinin gerekli olduğu konusunda bir takım söylentiler bulunmaktadır. Bilinenin aksine okey oynamak için 4 kişi gerekli midir? yoksa okey 3 kişi oynanabilir mi?

Okey Kaç Kişi İle Oynanabilir?

Genelde öğrenci evlerinde veya kahvelerde insanlar okey oynamayı tercih etmektedir. Okey bilinenin aksine sadece 4 kişi ile oynanmaz. Okey en az 2 en fazla 4 kişi ile oynanan bir oyundur. 2, 3 veya 4 kişi bir araya gelerek okey oynayabilir. Ancak 4 kişi oynanan okeyde çiftler birbirleri ile eş olabilirken 2 ve 3 kişi ile oynanan okeyde eş olmak gibi bir durum yoktur ve her oyuncu tektir.

Okey Nasıl Oynanır?

Okey oynarken oyuncular bir takım kurallara uymak zorundadır. Oyun 106 adet oyun taşı ile oynanır. Oyunda dört farklı renk bulunmaktadır. Bu renkler 1 den 13 e kadardır. Oyunda her renkten iki sıra bulunmaktadır. Bütün taşlar 5’erli dizilir ve ortada son bir taş kalır. Zar atılıp okey belirlenir. Okey belirlendikten sonra ortada kalan taş eksik desteye eklenir. Her oyuncuya dağıtım şekline uyularak 14 taş verilir. Oyunda taş dizilmesi sıralı sayılar ve aynı renkli taşlar ile yapılır. Oyuncular aynı renkteki taşları sıralı olarak bir perde dizebilir. Oyunda sıralı dizilen taşlar per olarak adlandırılır.

Okey Oyun Kuralları Nelerdir?

Okey oyununda uyulması gereken kurallar son derece basittir. Oyuncular aynı renkteki sıralı taşlardan per oluşturur. Genelde taşlar 4-4 , 3-3 olarak veya 5, 3-3-3 olarak dizilir. Bunun dışında oyuncular çift taşları çift olarak dizmeyi de tercih edebilir. Aynı renkteki aynı sayılar dizilerek çifte gidilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir