Mobil Okey Oyunu

admin     25-01-19     Blog     1799

Mobil okey oyunu; internetli ya da internetsiz oynanabilen, ister yapay zeka ile, ister online olarak başka oyuncular ile oynanabilen okey oyunudur. Mobil okey oyununda kurallar normal okey oyunu ile aynıdır ancak normal okey oyunundan farklı olarak taş dizilimi ve dağıtımını oyuncuların yapmasına gerek olmayıp, bunlar yapay zeka tarafından yapılmaktadır.

Oyun Nasıl Oynanır

Mobil okey oyununda, kişiye veya kişilere taşlar ve ıstaka hazır olarak verilir. Oyuncu, ilk etapta elindeki taşları istediği şekilde dizer ve bir taşını seçip diğer oyuncuya vermesiyle oyun başlar. Yapay zekâ ile oynanıyorsa, kişiye sistem tarafından bir taş verilir. Eğer oyun online olarak başka oyuncular ile oynanıyorsa, sırası gelen kişi, oyununu oynar.

Mobil okey oyununda, 104 adet üzerinde 1’den 13’e kadar sayıların yazılı olduğu ve dört renk grubuna ayrılmış taşlar ve iki adet yazısız ve renksiz joker aşları (sahte okey taşları) bulunmaktadır. Joker taşları, normal okey oyununda olduğu gibi, okey taşının yerine geçebilmektedir. Mobil oyunda, okey taşını yapay zekâ seçmektedir. Mobil okey oyunu da, aynen normal okey oyununda olduğu gibi, bir oyuncu taşları kurallı bir şekilde ıstakasına dizmeyi tamamladığı zaman biter.

Mobil Okey Oyununun Normal Okey Oyunundan Farkları

Mobil okey oyunlarında, farklı özellikler mevcut olabilmektedir. Örneğin, oyuncuya taş geldiği zaman veya oyuncu hamlesini yaptığı zaman bildirim gelebilmektedir. Ayrıca, mobil oyunda isteğe göre hamle bildirim sesi açma ya da taş hareket sesi açma gibi özellikler de bulunmaktadır. Bu özellikler, oyuncunun yapacağı ayarlar ile belirlenmektedir. Bazı online mobil okey oyunları, diğer oyuncular ile mesajlaşma özelliği de bulundurup, oyuncular arasında iletişim de sağlayabilmektedir.

mobil okey

Mobil okey oyununun en büyük avantajı, oynamak için masaya ve taşlara bağımlı olunmamasıdır. Oyun, istenilen yerde, istenilen zamanda oynanabilir ve oyuncuya bu konuda sınırsız esneklik sağlar. Ayrıca, mobil oyunlarda bazen yeni özellikler ve duyurular eklenebilmekte ve bazen de turnuvalar düzenlenip oyunculara bildirilebilmektedir. Bu sayede, oyuncular bazen hediyeler kazanabilmekte ya da oyunun yeni özelliklerinin keyfini çıkarabilmektedirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir