Çanak Okey Oyunu


Çanak okey oyunu, normal okey oyunu ile oldukça benzeyen, sadece küçük farkları olan bir okey oyunu türüdür. Çanak okey oyunu, 4 kişi ile oynanmaktadır. Oyun için 106 okey taşı, 4 adet ıstaka ve bir adet altı yüzlü zara ihtiyaç vardır. Bu oyunda standart okey oyunundan farklı olarak, çanak sistemi vardır.

Çanak Sistemi Nedir

Oyunda bir ele başlamadan önce, taşları dağıtmasına karar verilen kişi, masanın değerine göre ortaya fazladan para ya da herhangi başka bir ödül koyar ve bu ödül orada birikir. Bu sistem çanak sistemidir. Bir oyuncu okey taşını atarak oyunu bitirdiğinde ya da çifte giderken oyunu bitirdiğinde, normal kazancının yanında, çanakta birikmiş olan ödülü de kazanmış olur. Bu ödül sistemi, çanak okey oyunu ile normal okey oyunu arasındaki tek farktır.

Çanak Okey Oyunu Nasıl Oynanır

Çanak okey oyunu başlamadan önce, taşlar karıştırılır, beşli gruplar halinde yan yana dizilir. Daha sonra, bir kişi taş dağılımını yapması için seçilir ve zar ile arka arkaya iki atış yaparak önce hangi gruptan taş seçeceğini, sonra o gruptan hangi taşı seçeceğini belirleyerek oyundaki gösterge taşını belirler. Gösterge taşı belirlendikten sonra, o taşta yazan sayının bir üst sayısı (gösterge taşı ile aynı renkte olacak), okey taşı, yani oyunun en önemli taşı olur.

çanak okey

Okey taşı belirlendikten sonra, bir oyuncu taşları dağıtmaya başlar. Oyunu başlatmasına karar verilen oyuncuya 15 taş verip, diğer oyunculara 14 taş verir. 15 taşı olan oyuncu, elindeki taşları ıstakaya istediği şekilde dizdikten sonra, bir taşı seçer ve sağında bulunan oyuncuya verir. Taşı alan oyuncu, bu taşı kullanabilir veya ortada bulunan taşlardan birini alabilir. Daha sonra dizilimini istediği şekilde düzenleyip, elindeki fazla taşı sağındaki oyuncuya verir. Çanak okey oyunu, bu şekilde devam eder.

Çanak okey oyununda temel prensip, aynen normal okey oyununda olduğu gibi, taşların dizilimini oyunun kurallarına uygun şekilde ilk olarak tamamlamaktır. Bunu tamamlayan oyuncu, çanakta biriken ödülü kazanmış olur.