4 Kişilik Okey Oyna

admin     13-01-19     Blog     1497

4 Kişilik Okey Oyna

Okey, ideal olarak 4 kişi oynanabilen bir masa oyunudur. Oyun için 4 adet ıstaka, 106 adet okey taşı ve bir adet zar gerekmektedir. Taşlar, 4 farklı renktedir ve her taştan ikişer tane bulunmaktadır. Ayrıca, herhangi bir renge dahil olmayan ve üzerinde sayı yazmayan iki adet joker taşı bulunur. Oyunun amacı, taşları doğru şekilde dizmektir ve taşlarını dizmeyi ilk tamamlayan kişi, oyunu kazanır.

4 Kişilik Okey Nasıl Oynanır

Oyuna başlamadan önce taşlar karıştırılarak, sayılar alta gelecek şekilde, ıstakaların önüne beşerli gruplar halinde dizilir. Toplam 106 taş olması nedeniyle, gruplamadan sonra 1 taş artar. Bu taş, okey taşı belirlendikten sonra, onun yerine geçecek olan taştır.

Taşları dağıtması istenen kişi, iki kez arka arkaya zar atar. İlk atış, beşerli gruplardan hangisinden başlanacağını, ikinci atış ise o gruptaki hangi taşın seçileceğini belirler (alttan başlayarak sayılır). Seçilen taş, gösterge taşıdır ve gösterge taşının üzerinde yazan sayının 1 fazlasının yazdığı aynı renkteki taş, okey taşıdır. Bu taş, diğer tüm taşların yerine geçebilme özelliğine sahiptir.

Okey Taşları

Okey taşı belirlendikten sonra, dağıtıcı kişi, taşları dağıtır. Oyunu başlatmasına karar verilen kişide 15, diğer 3 kişide 14 taş olur ve kalan taşlar ters bir şekilde masaya konur. Dağıtılan taşlar, oyuncuların tercihine göre renk ve sayılara göre gruplanarak ıstakalara dizilir, 15 taşı olan oyuncu bir taşını sağ tarafa verir ve böylece oyun başlamış olur. Sağdaki kişi, solundakinin verdiği taşı alır ya da ortadan bir taş alır ve bir taşı sağına verir. Oyun bu şekilde, bir kişi taşları sayılarına göre sıraya dizip aynı sayılı taşların farklı renklerini grupladığında biter ve bunu ilk yapan kişi oyunu kazanır.

Okey oyununda, puanlar genellikle yirmiden geriye doğru gider ve ilk sıfır olan, oyunu kazanır. Oyun başlamadan önce elinde joker taşı olan kişi bu taşını gösterirse, o kişiden bir puan düşülür. Oyunda en son atılan taş okey taşı ise, eksiltilen puan iki kat artmaktadır.

4 Kişilik okey oyunumuzu öğrendikten sonra 101 Okeyde Çift Okey Nasıl Atılır sayfamızı ziyaret ederek okey oyunlarının en popüleri olarak bilinen 101 okey oyununda çift okey atma kavramlarını öğrene bilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir